Główne czynniki pożądania seksualnego

Co wspiera popęd seksualny w długotrwałym związku i dlaczego z czasem słabnie? To pytanie od dawna interesuje naukowców oraz wiele kobiet i mężczyzn. Doprowadziło to do powstania szeregu badań, które przyglądają się czynnikom związanym z pożądaniem seksualnym. Znaczenie popędu seksualnego w związkach jest niezaprzeczalne. Badacze konsekwentnie zwracali również uwagę na jego rolę w zaspokajaniu potrzeb seksualnych danej osoby, relacjach z partnerem i zapewnieniu ogólnego dobrego samopoczucia.

Główne czynniki pożądania seksualnego

W długotrwałym związku dość trudno jest utrzymać pożądanie seksualne, a pary najczęściej szukają porady u specjalistów. Ponadto w trakcie życia człowieka jego pożądanie seksualne może się zmniejszać i zwiększać w zależności od różnych okoliczności. Jeśli poziom pożądania seksualnego między partnerami jest różny, może to prowadzić do pewnych nieporozumień i komplikować związek w parze.

Co to jest pożądanie seksualne?

Pożądanie seksualne jest zwykle rozumiane, jako popęd seksualny, pożądanie lub jakikolwiek motyw, który skłania ludzi do uprawiania seksu lub osiągnięcia intymności. To, czy zachowanie seksualne jest czynne, czy bierne, zależy od wielu czynników. Obiektami pożądania seksualnego jednej osoby mogą być różni ludzie. I chociaż pożądanie seksualne jest jedną z cech pewnego rodzaju zachowań seksualnych, trudno go zmierzyć częstotliwością współżycia, ponieważ pożądanie to nie tylko zachowanie. Ponadto takie podejście nie uwzględnia tak ważnych czynników, jak dynamika rozwoju relacji, kłopotów i stresu, a także ogromnej różnorodności form relacji seksualnych, w których nie można ocenić obecności pożądania i jakość seksu tylko poprzez częstotliwość przejawów aktywności seksualnej.

Ponadto pożądanie seksualne niekoniecznie prowadzi do aktywności seksualnej, ponieważ ludzie mogą wykazywać zachowania seksualne niezależnie od ich obecności lub nieobecności. Pożądania seksualnego nie można rozpatrywać wyłącznie z punktu widzenia zachowania, także, dlatego, że każda osoba ma wiele osobistych preferencji seksualnych. Ponieważ może ono rosnąć lub maleć przez całe życie, lepiej jest traktować je nie, jako indywidualną cechę, ale jako część czegoś większego. Pożądanie seksualne można nawet porównać do spontanicznego i ekscytującego reportażu, w którym każda nowa klatka obiecuje coś ciekawszego. Tak to wygląda na początku związku, kiedy pary wciąż są w fazie namiętnej miłości. Z biegiem czasu staje się bardziej spokojne i przewidywalne. Namiętności opadły, ludzie są razem od dawna, wiele przeżyli, teraz są już nie tylko kochankami, ale i przyjaciółmi, potrafią z większą wrażliwością i szacunkiem traktować nawzajem swoje pragnienia seksualne. Spontaniczne, instynktowne pragnienie zostaje zastąpione przez wzajemne pragnienie. Jaka jest, więc różnica między tymi dwoma typami pragnień seksualnych?

Różnica między pożądaniem a podnieceniem

Pożądanie seksualne i podniecenie są oczywiście powiązane, ale natura tych stanów jest inna. Według naukowców pożądanie ma przyczyny psychologiczne, a podniecenie jest fizjologiczną odpowiedzią na pożądanie. Pożądanie seksualne jest wewnętrznym impulsem, który pojawia się przed podnieceniem, a podniecenie jest fizjologiczną odpowiedzią w postaci nawilżenia, erekcji i powiększenia genitaliów, co oznacza, że bodziec seksualny został zaakceptowany. Pragnienie może poprzedzać fizjologiczną reakcję pobudzenia lub następować po niej, a pobudzenie seksualne może być zarówno obiektywne tzn. fizjologiczne, jak i subiektywne, jak zauważono w większości badań z zakresu procesów psychologicznych mózgu. Model motywacyjny rozróżnia pożądanie seksualne i podniecenie, ale zgodnie z tym modelem pożądanie następuje po pobudzeniu, które jest stymulowane przez zewnętrzne czynniki seksualne i wzmacniane przez reakcje cielesne i emocjonalne.

Niektóre badania wykazały, że zwłaszcza kobietom, czasami trudno jest odróżnić pożądanie od podniecenia. Ponadto kobiety często wykazują jednocześnie zmniejszone pożądanie seksualne i stłumione podniecenie seksualne. Pomimo tego wyraźnego nałożenia się na siebie pożądania seksualnego i podniecenia, mają one inny charakter, a przy naukowym podejściu zawsze istnieje więcej różnic, niż sądzą zwykli ludzie. Można wyraźnie odróżnić pożądanie od podniecenia, a także metodę pomiaru tych stanów. Trudno jednak jednoznacznie określić, czym jest pożądanie seksualne, również, dlatego, że naukowcy i kobiety mają własne rozumienie tego zjawiska i nie zawsze są one zbieżne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *