Metody na podnoszenie poziomu testosteronu

Testosteronu stanowi jeden z najbardziej istotnych hormonów, które produkowane są przez organizm męski. Stanowi swego rodzaju lokomotywę napędzającą prawidłowe funkcjonowanie każdego mężczyzny w przeciągu dnia. I chociaż utożsamia się go przede wszystkim z seksualnym aspektem, to trzeba koniecznie podkreślić, iż testosteron odpowiedzialny jest za wiele innych procesów, które kształtują psychikę, jak i ciało mężczyzny. Jego zaburzenia albo niedobory mogą doprowadzić zatem do bardzo poważnych konsekwencji. Jak więc można podnieść poziom tego istotnego hormonu?

Jak działa i jakie ma funkcje testosteron?

Trzeba podkreślić, iż poziom omawianego hormonu w organizmie mężczyzny zależny będzie od wieku i uwarunkowań indywidualnych. Na ogół im starszy jest mężczyzna, tym mniejsze jego natężenie testosteronu, niemniej jednak właściwy poziom winien być zawsze utrzymywany. W młodym wieku zawartość tego hormonu w organizmie jest zdecydowanie największa – to wówczas rozwija się ciało i męskość. Testosteron odpowiedzialny jest chociażby za budowanie i rozrost tkanki mięśniowej, owłosienie, właściwe rozprowadzanie tkanki tłuszczowej czy też gęstość kości. Poza tym stymuluje on rozwój rozrodczych narządów, jak i odpowiada za spermatogenezę. Poza tym, testosteron ma też wpływ na kształtowanie psychiki i poczucia własnej wartości u panów.

Wpływa między innymi na poziom libido, zwiększoną pewność siebie, skłonności do podejmowania ryzyka, jak również wyrabia cechy pożądane przez płeć przeciwną – zaradność czy też poczucie odpowiedzialności. Niestety jednak, tak jak w wypadku innego typu hormonów, także ilość testosteronu może ulec nieuchronnym zmianom, za sprawą czego rozwój, jak i funkcjonowanie mężczyzny może stać się silnie zaburzone. Powodów jest do najmniej kilka – zaczynając od tych genetycznych, na które nie ma się zbytniego wpływu, kończąc na tych związanych z codziennym funkcjonowaniem, jak traumy psychiczne, brak właściwych witamin, przemęczenie i stres, używki i nieodpowiednia dieta. Efekty mogą stać się już widoczne na pierwszy rzut oka: ciało będzie przybierać na masie, zaczną wypadać włosy, ale również pojawią się spore wahania nastroju, mniejsza ilość energii i problemy z erekcją.

Odpowiednia dieta na wyższy poziom testosteronu

W tym przypadku nikt nie ma żadnych wątpliwości – dieta, tak samo jak w wypadku wielu znanych chorób, ma duży wpływ na nasz organizm. Tak samo w wypadku spadku poziomu testosteronu. Trzeba bezwzględnie zwiększyć udział wysokiej jakości, dobrych tłuszczów w diecie, zaś trochę zmniejszyć ilość węglowodanów. Ryby, awokado, orzechy, jaja, sałatki z dodatkiem oleju tłoczonego na zimno, wysokiej jakości mięso, pestki nasion czy jaja – produkty te pozwolą na prawidłowe stymulowanie ilości wymienionego hormonu. Dietę powinno się także uzupełniać w owoce i warzywa, najlepiej te mające niższy indeks glikemiczny. Bezsprzecznie musimy pamiętać o znacznym ograniczeniu palenia papierosów czy też spożywania napojów wyskokowych. Nawet jeżeli zachowamy proporcje w żywieniu, to drink na wieczór, może wszystko zniweczyć.

Doładuj się – wspomaganie farmakologiczne

Może się zdarzyć tak, iż pomimo najwyższej jakości stosowanej diety, organizm ciągle będzie mieć niedobory wybranych składników odżywczych. W wypadku panów najbardziej istotny jest magnez i cynk, trzeba zatem zadbać o ich dodatkowe suplementowanie, co umożliwi powrót do dawnej formy. Niższy poziom testosteronu może się przekładać również na zmniejszoną aktywność seksualną, dlatego czasami niezbędne będzie wsparcie w postaci leków na erekcję.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *